Demir ve B-12 Takviyeleri Kilo Aldırır mı?

Özellikle takviye formunda dışarıdan alınan ilaç/desteklerin iştah açtığı ve kilo yönetimini zorlaştırdığı/kilo aldırdığı konusunda bir kaygı mevcut. Bu durum çoğu zaman eksikliklerin başlangıç aşamasında semptomlar henüz ağır değil iken kişiyi sorunu ihmal etmeye götürebiliyor.

Unutmayalım ki, ideal demir ve B-12 seviyeleri genel sağlığın korunması ve sürdürülebilmesi için çok çok önemliler.

Demir, B-12 eksiklikleri yalnızca basit bir “vitamin eksikliği” değildir!

Bu durum özellikle kan değerlerinizi etkiliyor ise uzun vadede ciddi bir sağlık problemi haline gelebilecek ve siz farketmeseniz bile hayat kalitenizi ve beslenme tercihlerinizi olumsuz etkileyebilir.

Çalışmalar gösteriyor ki, çoğu zaman B12 seviyesi artışı kilo kaybı ile, demir ve özellikle de serum ferritin artışı ise kilo alımı ile ilişkili.

Fakat paniklemeyin: Bu ilişki takviye alırken beslenmenize dikkat ettiğiniz sürece yüksek oranda kontrol edilebilmekte.

Yani anlayacağınız, tedavi sonucunda özellikle beslenme alışkanlıklarınızda ve fiziksel aktivite miktarında oluşabilecek değişikliklere göre kilo alabilir ya da verebilirsiniz.

Bunu öngörmemiz pek mümkün değil, fakat en azından şunu biliyoruz ki; eğer bu süreci sağlıklı şekilde yönetmek için bir adım atarsanız hem sağlığınız, hem de ağırlık kontrolü açısından uzun vadede en anlamlı şeyi yapmış olursunuz.

Bu sürecin size katacağı sağlık faydaları oldukça fazla. Bir kaç kilo alma/verme kaygısı ile bedeninizi yıpratmayın, gerekeni yapın.