Yeme Bozukluğum Var, Ne Yapmalıyım?

Yeme bozuklukları son derece ciddi, karmaşık rahatsızlıklar ve çalışmalar gösteriyor ki, kişi ihtiyacı olan desteğe ne kadar hızlı ulaşırsa tedavi süreci o kadar başarılı ve kalıcı sonuçlanıyor.

Eğer sağlığınız, bedeniniz, beslenme ve spor alışkanlıklarınız konularında endişeleriniz var ise takip etmenizi istediğim yardım aşamaları aşağıda:

Aile Hekiminize uğrayın, tanımıyorsanız tanışın. Her ne kadar konunun uzmanı olmasa ya da “bizimki kılın teki” dediklerimizden de olsa kendisi bir doktor, ve genel sağlığınıza dair pek çok değerli bilgi ve tahlil sonucunu minimal çaba ile elde edebileceğiniz bir kaynak.

Sağlık ocağında yapılacak bir genel sağlık kontrolü; hemogram ve metabolik panel tahlilleriniz sağlığınız hakkında size çok değerli bilgiler katar. Lütfen yaptırın ve sonuçlara göre gerekli ise yönlendirme isteyin.

  • Adını bol bol duyduğunuz o ünlü doktor, psikolog ya da her şeyi şak diye çözen gizemli-mucizevi tedavi yöntemlerini aramayı bırakın. En yakınınızda olan, en rahat ulaşabileceğiniz ve görüşmeleri düzenli sürdürebileceğiniz bir psikolog/psikiyatrist ya da psikolojik danışman ile görüşmeye başlayın ve kendinizi ona olabildiğince açın.

Öğrenciler için ücretsiz okul danışmanlık servisleri, çalışanlar için anlaşmalı kurumlar – fabrika doktoru, diyetisyeni vb. güzel bir başlangıç.

Bu kişi her ne kadar konu uzmanlık alanı olmasa da size aradığınız tedaviyi bulma noktasında yol gösterecek, yan tanılarınız (varsa) yönetmenize ve plan yapmanıza yardımcı olarak desteğiniz/sırdaşınız/yol göstereniniz olacak.

  • Konuyu güvendiklerinizle; aile ve yakın dostlar ile paylaşın. Herkesin desteğini almanıza ve kalplerini kazanmanıza gerek yok, ki yargılayanlar – küçümseyenler – anlamayanlar olabilir; süreçte sizi destekleyecek bir kaç kişi, zor günlerde arayabileceğiniz bir kaç numara, çalabileceğiniz kapı olsun yeter.
  • Aldığınız yönlendirmeler ve araştırmalarınızı takip ederek çalışma metodolojisi size uygun, ulaşılabilir ve sürdürülebilir bir ilişki kurmaya hazır olduğunuz uzman ile çalışmaya başlayın ve oluşturulan tedavi planını sabırla takip edin.
Yeme bozukluklarının tıbbi bir durum olduğunu ve tedavi edilebildiğini unutmayın. Tünelin sonunda ışık var, yeter ki bir yerden başlayın.